VS-ST303C12CFK0
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
VS-ST303C12CFK0 1200V 300A IGBT Module Low Vce(sat) Low Loss High Ruggedness Integrated NTC Fast Switching For Industrial Drives and UPS Inverters
Features
  • Power Rating: 1200V / 300A
  • Advanced IGBT and Diode Chips
  • Low Vce(sat) (Low Conduction Loss)
  • Optimized Switching Performance
  • High Short-Circuit Ruggedness
  • Integrated NTC Temperature Sensor
  • Low-Inductance Package Design
  • Industrial Grade Reliability
Applications
  • Industrial Motor Drives: For controlling pumps, fans, and compressors.
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS): Three-phase UPS inverters and systems.
  • Solar Inverters: String and central inverters for photovoltaic systems.
  • Welding Equipment Power Supplies.
Description
The VS-ST303C12CFK0 is a robust 1200V, 300A IGBT module designed for reliable and efficient performance in medium-power industrial applications. Utilizing advanced IGBT and freewheeling diode technology, it achieves a low collector-emitter saturation voltage (Vce(sat)) to minimize conduction losses and offers optimized switching characteristics for controlled switching losses. The module is built for industrial durability, featuring a high level of short-circuit ruggedness and an integrated negative temperature coefficient (NTC) thermistor for accurate thermal monitoring and system protection. Its balanced performance and rugged construction make it a dependable choice for demanding power conversion circuits.
Technical Specifications
category
Discrete semiconductor products
thyristors
SCR
manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
series
Packaging
Bulk
Part status
Discontinued
Voltage - Fault state
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Current - Gate Trigger (IGT) (Max)
200 mA
Voltage - On-State (Vtm) (Max)
2.16 V
Current - On-State (It (AV)) (Max)
620 A
Current - Normal State (It (RMS)) (Max)
1180 A
Current - Hold (Ih) (max)
600 mA
Current - Fault State (Max)
50 mA
Current - Non-repeating surge 50, 60Hz (Itsm)
7950A,8320A
SCR type
Standard recovery
Operating temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting type
Clamp style
Package/Enclosure
TO-200AB,E-PUK
Vendor device packages
TO-200AB(E-Puk)
Base product number
ST303
Drawing
Our Advantages
  • High quality products - our offers are 100% new and original, ROHS compliant
  • Competitive price - good purchase channels with good price
  • Professional service - strict quality testing before shipment, and perfect after-sales service
  • Adequate inventory - supported by our strong purchasing team
  • Fast delivery - we ship goods within 1-3 working days after payment confirmation
Be sure to meet your need for all kinds of components.
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Vishay
Model Number :
VS-ST303C12CFK0
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier