RC0603FR-07100RL
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
RC0603FR-07100RL 100Ω Precision Resistor 0603 Case 1% Tolerance 100ppm/°C TCR 0.1W Rating Thin Film Technology Halogen-Free RoHS Compliant for Current Sensing & Impedance Matching
Features
  •  Halogen Free Epoxy
  •  RoHS compliant
  •  Products with lead free terminations meet RoHS requirements
  •  Pb-glass contained in electrodes, resistors element and glass are exempted by RoHS
  •  Reducing environmentally hazardous wastes
  •  High component and equipment reliability
  •  Saving of PCB space
  •  None forbidden-materials used in products/production
  •  MSL class: MSL 1
Applications
  •  All general purpose application
Description
The RC0603FR-074K7L is a high-precision thin film chip resistor in the compact 0603 (1608 metric) package. It provides a standard resistance value of 4.7 kΩ with a tight tolerance of ±1% and a low temperature coefficient of ±100 ppm/°C. Rated for 1/10 watt (0.1W) at 70°C, this component is engineered for circuits that require high stability, accuracy, and consistent performance over time.
Technical Specifications
Category
Resistors
Chip Resistor - Surface Mount
Mfr
YAGEO
Series
RC_L
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations
2
Failure Rate
Our Advantages
  • High quality products - our offers are 100% new and original, ROHS compliant
  • Competitive price - good purchase channels with good price
  • Professional service - strict quality testing before shipment, and perfect after-sales service
  • Adequate inventory - supported by our strong purchasing team
  • Fast delivery - we ship goods within 1-3 working days after payment confirmation
Be sure to meet your need for all kinds of components.
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
YAGEO
Model Number :
RC0603FR-07100RL
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier