RC0603FR-0782KL
Description
RC0603FR-0782KL 82kΩ Thin Film Resistor 0603 Case ±1% Tolerance ±100ppm/°C TCR 0.1W Power Halogen-Free RoHS Compliant Ideal for High-Impedance Circuits & Sensor Interfaces
Description
The RC0603FR-074K7L is a high-precision thin film chip resistor in the compact 0603 (1608 metric) package. It provides a standard resistance value of 4.7 kΩ with a tight tolerance of ±1% and a low temperature coefficient of ±100 ppm/°C. Rated for 1/10 watt (0.1W) at 70°C, this component is engineered for circuits that require high stability, accuracy, and consistent performance over time.
Resistance
56 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Failure Rate
Our Advantages
  • High quality products - our offers are 100% new and original, ROHS compliant
Send Now
Model Number :
RC0603FR-0782KL
Contact Supplier