RC0805FR-07300RL
Description
RC0805FR-07300RL 300mΩ Current Sense Resistor 0805 Case 1% Tolerance 100ppm/°C TCR 0.125W Rating Thin Film Technology Halogen-Free RoHS Compliant for Power Converters & Motor Drives
Description
The RC0603FR-074K7L is a high-precision thin film chip resistor in the compact 0603 (1608 metric) package. It provides a standard resistance value of 4.7 kΩ with a tight tolerance of ±1% and a low temperature coefficient of ±100 ppm/°C. Rated for 1/10 watt (0.1W) at 70°C, this component is engineered for circuits that require high stability, accuracy, and consistent performance over time.
Resistance
300 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Failure Rate
Drawing
Our Advantages
  • High quality products - our offers are 100% new and original, ROHS compliant
Send Now
Model Number :
RC0805FR-07300RL
Contact Supplier