BUJ100LR,412
Model Number :
BUJ100LR,412
Package :
TO-92-3
Description
WeEn Semiconductors BUJ100LR NPN Power Transistor
Product Attributes
  • Brand: WeEn Semiconductors
  • Product Type: NPN power transistor
  • Package: SOT54 (TO-92)
Technical Specifications
ParameterConditionsMinTypMaxUnit
Collector-Emitter Peak Voltage (VCESM)VBE = 0 V--700V
Collector-Base Voltage (VCBO)IE = 0 A--700V
Collector-Emitter Voltage (VCEO)IB = 0 A--400V
Emitter-Base Voltage (VEBO)IC = 0 A; I(Emitter) = 10 mA--9V
Collector Current (IC)DC; Fig. 1--1A
Peak Collector Current (ICM)---2A
Base Current (IB)DC--0.5A
Peak Base Current (IBM)---1A
Total Power Dissipation (Ptot)Tlead 25 C; Fig. 2--2.1W
Storage Temperature (Tstg)--65-150C
Junction Temperature (Tj)---150C
Thermal Resistance (Rth(j-lead))Fig. 3--60K/W
Thermal Resistance (Rth(j-a))Printed circuit board mounted; lead length 4 mm-150-K/W
Collector-Emitter Cut-off Current (ICES)VBE = 0 V; VCE = 700 V; Tj = 125 C--5mA
Emitter-Base Cut-off Current (IEBO)VEB = 9 V; IC = 0 A; Tlead = 25 C--1mA
Collector-Emitter Sustaining Voltage (VCEOsus)IB = 0 A; IC = 1 mA; LC = 25 mH; Tlead = 25 C; Fig. 4; Fig. 5400--V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCEsat)IC = 0.25 A; IB = 50 mA; Tlead = 25 C; Fig. 6-0.20.5V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCEsat)IC = 0.5 A; IB = 125 mA; Tlead = 25 C; Fig. 6-0.31V
Collector-Emitter Saturation Voltage (VCEsat)IC = 0.75 A; IB = 250 mA; Tlead = 25 C; Fig. 6-0.41.5V
Base-Emitter Saturation Voltage (VBEsat)IC = 0.25 A; IB = 50 mA; Tlead = 25 C; Fig. 7--1V
Base-Emitter Saturation Voltage (VBEsat)IC = 0.5 A; IB = 125 mA; Tlead = 25 C; Fig. 7--1.2V
DC Current Gain (hFE)IC = 0.5 mA; VCE = 2 V; Tlead = 25 C12---
DC Current Gain (hFE)IC = 0.4 A; VCE = 5 V; Tlead = 25 C; Fig. 8; Fig. 9-1030-
DC Current Gain (hFE)IC = 0.8 A; VCE = 5 V; Tlead = 25 C; Fig. 8; Fig. 9-520-
Fall Time (tf)IC = 1 A; IBon = 200 mA; VBB = -5 V; LB = 1 H; Tlead = 25 C; inductive load; Fig. 10; Fig. 11-80-ns
2411220146_WeEn-BUJ100LR-412_C256384.pdf
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Current - Collector Cutoff :
1mA
DC Current Gain :
10@400mA,5V
Transition frequency(fT) :
Vce Saturation(VCE(sat)) :
400mV
type :
NPN
Pd - Power Dissipation :
2.1W