23.8inch BOE EV238FHM-N21 Industrial Imaging Display 1920x1080 FHD TFT LCD Panel Screen with High Brightness 600nits sRGB
Products Description
Panel Model
EV238FHM-N21
Panel Brand
BSDT
Size (inch )
23.8inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1920(RGB)×1080, FHD 92PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Module Outsize(mm)
543.1(W)×317.4(H) ×15.3(D) mm
Display Mode
ADS, Normally Black, Transmissive
LCD Active area(mm)
527.04(W)×296.46(H) mm
Response Time
14 (Typ.)(G to G)
Display Colors
16.7M 99% sRGB
Light Source
WLED , 50K hours , Without Driver
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Touch Screen
Without
Brightness
600 (Typ.)(cd/m²)
Power Supply
5.0V (Typ.)
Contrast Ratio
1000:1 (Typ.) (TM)
Used for
Industrial,Medical Imaging
Frame Ratio
60Hz
Enviroment
Storage Temp.: -20~ 60 °C
Operating Temp.: -0 ~ 50°C
LCM Interface Type
LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
FPC connector
UJU, IS100-L30O-C23, Pitch 1.0mm
Details Images
Company Profile
FAQ
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Type :
TFT
Display Size :
23.8inch
Supplier Type :
Original Brand
Place of Origin :
China
Brand Name :
BOE
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Contact Supplier