M190ETN01.0
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union,paypal
Supply Ability :
100 PCS / DAY
Delivery Time :
2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Outline Depth :
11.4 (Max.) mm
Holes & Brackets :
Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Weight :
1.80Kgs (Typ.)
Form Factor :
Flat Rectangle Display
Description
M190ETN01.0 19.0 inch AUO LCD Panel , Laptop Lcd Screen 376.32×301.06 mm Active Area
FAQ
1. Q: Where can I get the price?
2. Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require for samples to check our quality.
3. Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity and the season you place the order.
4. Q: What are your terms of payment?
A: We accept T/T, Western Union, MoneyGram, PayPal.
Our Services
Payment:
(1) Bank transfer , Western Union , T/T, Paypal are accepted.
(2) If any problem of payment, you can contact with us.
Shipment:
(1) Worldwide shipping. Any delivery way you want to choose, please contact us.
(4) Delivery time is approximate:
------Via DHL, Fedex, UPS: 3-7working days
------Via EMS:7-15 working days
------Via Direct Express Line:1-3 working days.
M190ETN01.0 Detailed Product Description
Panel Brand : AUO
Panel Model : M190ETN01.0
Panel Type : a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size : 19.0 inch
Resolution : 1280(RGB)×1024 , SXGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 376.32×301.06 mm
Outline : 396×324×11.4 mm
Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness : 250 cd/m2 (Typ.)
Contrast Ratio : 1000:1 (Typ.)
Display Colors : 16.7M (6-bit + Hi-FRC) , CIE1931 72%
Response Time : 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency : 60Hz 120Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit 120Hz+120Hz : 120Hz Panel+120Hz Backlight 240Hz (60HZ Input) : Embedded MEMC Circuit]
Lamp Type : 11S4P WLED
Signal Interface : LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins
Input Voltage : 5.0V (Typ.)
AUO M190ETN01.0 Mechanical Features
Panel Size : 19.0 inch
Dot Resolution : 1280(RGB)×1024 (SXGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 86 PPI
Aspect Ratio : 5:4 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.098×0.294 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.294×0.294 mm (H×V)
Weight : 1.80Kgs (Typ.)
Active Area : 376.32×301.06 mm (H×V)
Bezel Area : 380.0×305.08 mm (H×V)
Outline Dimension : 396×324 mm (H×V)