A070FW03 V2
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1
Payment Terms :
Western Union, T/T, MoneyGram, T/T
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
1-3 Working Days
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size :
7.0 inch
Display Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Active Area :
154.08×86.58 mm
Outline :
164.9×100 mm
Surface :
Antiglare (Haze 25%)
Description
Normally White 7.0 inch AUO LCD Panel A070FW03 V2 AUO 164.9×100 mm for Portable DVD player
A070FW03 V2 Information
Panel Size : 7.0 inch
Dot Resolution : 480(RGB)×234
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 76 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.107×0.370 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.321×0.370 mm (H×V)
Weight :
160±10g
Surface : Antiglare (Haze 25%)
Active Area : 154.08×86.58 mm (H×V)
Outline Dimension : 164.9×100 mm (H×V)
Outline Depth : 5.76 (Typ.) mm
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel :
Without
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness :
400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 300 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Response Time : 12/18 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 65/65/40/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
Sunlight Readable : N
Lamp Position :
Edge light type
Lamp Type :
CCFL
Lamp Amount : 1 pcs
Lamp Life Time : 10K(Min.) (Hours)
Lamp Voltage : 538/591V (Typ./Max.)
Lamp Current : 6.0/7.0mA (Typ./Max.)
Lamp Operating Frequency : 70/80KHz (Typ./Max.)
Lamp Startup Voltage : 1150/1500V (Max.)(Ta=+25/0℃)