M240HW01 V1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Delivery Time :
1-3 Working Days
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Supply Ability :
500PCS/DAY
Panel Model :
M240HW01 V1
Panel Brand :
AUO
Panel Size :
24.0 inch
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , LCM
Outline :
556×323.2×15.05 mm
Frequency :
60Hz
Description
24.0 inch AUO M240HW01 V1 LCD Panel 531.36×298.89 mm for Desktop Monitor panel
AUO M240HW01 V1 LCD Panel Information
Panel Brand : AUO
Panel Model : M240HW01 V1
Panel Type : a-Si TFT-LCD , LCM
Panel Size : 24.0 inch
Resolution : 1920(RGB)×1080 , FHD
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 531.36×298.89 mm
Outline : 556×323.2×15.05 mm
Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness : 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 1000:1 (Typ.)
Display Colors : 16.7M (6-bit + Hi-FRC) , CIE1931 72%
Response Time : 3.4/1.6 (Typ.)(Tr/Td); 2 (Typ.)(G to G)
Viewing Angle : 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency : 60Hz
Lamp Type : WLED Without Driver
Signal Interface : LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins
Input Voltage : 5.0V (Typ.)
Excellent service on before-sale, on-sale and after-sale
2.Your inquiry related to our products or prices will be replied in 24 hours.
Our Advantages
  • We can be your professional Agent & Sourcing Line for the Hard-to-find LCD screen replacements.
  • Welcome small, medium & big quantity orders.
  • 100% QC Inspection before Shipment.
  • After-sales-service With 12 Months Warranty for our LCD panels.
Panel Size : 24.0 inch
Dot Resolution : 1920(RGB)×1080 (FHD)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 91 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.09225×0.27675 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.27675×0.27675 mm (H×V)
Weight : TBD
Active Area : 531.36×298.89 mm (H×V)
Bezel Area : 535.4×303.0 mm (H×V)
Outline Dimension : 556×323.2 mm (H×V)