M150XN07 V2
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Paypal, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Lamp Type :
CCFL
Signal Class :
Parallel Data (8-bit)
Viewing Direction :
3.3V (Typ.)
Interface Type :
FPC
Signal Category :
Parallel Data
Surface :
Antiglare
Description
Brand New AUO 15" LCD Display M150XN07 V2 TN Normally White a-Si TFT-LCD
Mechanical Specification :
<
Panel Brand : AUO
Panel Model : M150XN07 V2
Panel Type : a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size : 15.0 inch
Resolution : 1024(RGB)×768 , XGA
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Active Area : 304.128×228.096 mm
Outline : 326.5×253.5×12.15 mm
Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness : 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 500:1 (Typ.)
Display Colors : 16.2M (6-bit + FRC) , CIE1931 65%
Response Time : 8.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 70/70/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency : 60Hz
Lamp Type : 2 pcs CCFL Without Driver
Signal Interface : LVDS (1 ch, 8-bit) , 20 pins
Input Voltage : 3.3V (Typ.)
Backlight System & Signal Interface
<
AUO M150XN07 V2 Backlight System
Lamp Position : Edge light type (Top and Bottom)
Lamp Type : CCFL
Lamp Amount : 2 pcs
Lamp Shape : Straight
Lamp Life Time : 30K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage : 620/710V (Typ./Max.)
Lamp Current : 2.5/8.0/8.5mA (Min./Typ./Max.)
Lamp Operating Frequency : 40/55/80KHz (Min./Typ./Max.)
Lamp Startup Voltage : 1100/1450V (Min.)(Ta=+25/0℃)
Lamps Power Consumption : 10/11W (Typ./Max.)
Interface Type : Connector
AUO M150XN07 V2 Signal Interface
Signal Category : LVDS
Signal Class : LVDS (1 ch, 8-bit)
Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)
Input Current for Panel : 0.60/0.70A (Typ./Max.)
Panel Power Consumption : 2.0/2.3W (Typ./Max.)
Interface Type : Connector
Competitive Advantage:
1. We are a leading manufacturer of LCD products for more than 10 years.
2. We got the ISO9001 quality management system certification.
3. We have our own R&D team, and accept OEM order as per customer’s design.
4. We are the 5-years four star member of Globalsources and the Three year Gold supplier in Alibaba.
5. Our main material LCD panels all are directly imported from Samsung and LG in Korea.
6. All products win the certificate of CE,CCC,FCC and RoHS.
7. Prompt delivery, we always have the LCD panels in stock. Delivery can be made in 5 days.
8. 3-years warranty is offered.
Pictures of M150XN07 V2 Display:
Brand New AUO 15Brand New AUO 15Brand New AUO 15
Tag: Industrial LCD Panel, LCD Display
Send your message to this supplier
Send Now