A116XW02 V0
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
T/T, Paypal, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500PCS/DAY
Delivery Time :
2-3 working days after payment confirmation
Packaging Details :
Antistatic bag, Bubble Bag, Foam Box and Carton Box.
Dot Resolution :
1366(RGB)×768 (WXGA)
Aspect Ratio :
16:9 (H:V)
Pixel Density :
135 PPI
Pixel Configuration :
RGB Vertical Stripe
Dot Pitch :
0.0625×0.1875 mm (H×V)
Surface :
Antiglare
Weight :
560g (Typ.)
Pixel Pitch :
0.1875×0.1875 mm (H×V)
Description
A116XW02 V0 AUO 11.6" LCD PANEL 1366X768 LCD MONITOR LED DISPLAY
Description :
<
Panel Brand :AUO
Panel Model :A116XW02 V0
Panel Type :a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size :11.6 inch
Resolution :1366(RGB)×768 , WXGA
Display Mode :TN, Normally White, Transmissive
Active Area :256.125×144 mm
Outline :282.2×168×13 mm
Surface :Antiglare
Brightness :275 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :450:1 (Typ.)
Response Time :4/8 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle :60/60/35/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency :60Hz
Lamp Type :WLED Embedded (LED Driver)
Signal Interface :LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 30 pins
Input Voltage :3.3V (Typ.)
International buyers, please note:
Please read our order before the project carefully. This is very important.
Worth of goods, preferential prices, the customer comes first.
Project Information:
Please make sure your model is the same as what we write the title,
Perhaps the computer screen mode is not the same screen display,
But we can guarantee that we are sending screen is compatible for your computer.
If you need your computer screen shape identical models, please contact us to see its stock.
Quality:
Exchange:
Service:
2) Make sure that the project is compatible before ordering model. No returns incompatibilities.
Shipping:
Please check the unit is intact.
Send required by the DHL, FEDEX, UPS 3-5 days.
Feedback:
We will work with you until you are satisfied.
We sincerely hope you can give us a positive
AUO A116XW02 V0 Signal Interface :
Signal Category : LVDS
Signal Class : LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)
Input Current for Panel : 275mA (Max.)
Panel Power Consumption : 0.8/0.9W (Typ./Max.)
Interface Type : Connector
Pictures of A116XW02 V0 LCD Display:
A116XW02 V0 AUO 11.6A116XW02 V0 AUO 11.6A116XW02 V0 AUO 11.6
Tag: Industrial LCD Panel, LCD Display
Send your message to this supplier
Send Now