SWT-PH6000
Certification :
CE, ISO
Place of Origin :
Hebei,China
MOQ :
1set
Price :
USD37,500.00 - USD47,500.00 per set
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability :
500 sets per year
Packaging Details :
Wooden Box
Product Name :
Sheet Butt Fusion Welding Machine
Voltage :
380V
Welding thickness :
3-50 mm
Max working length :
6000 mm
Welding Materials :
PP, HDPE, PVC ,PVDF
Function :
Horizontal Welding, Circular Welding, 90° Vertical Welding by two sheets
Frequency :
50/60Hz
Phase :
3P
Certificate :
CE
Application :
Fire Trucks, Swimming Pools, Waste Water Treatment, etc
Description
HDPE Sheet Butt Fusion Welding Machine Application:
HDPE Sheet Butt Fusion Welding Machine Specification:
Model SWT-PH6000
Weldable sheet thickness(mm) 3.0-50.0
Max working length(mm) 6000
Roll circle diameter minimum(mm) 600
Air pressure(kg.f/cm²) 6.0-8.0
Energy source(m³/min) 0.0032
Rated voltage(V) 380V
Rated current(A) 23A
Heating Power(kW) 11kW
Rolling Motor Power(kW) 3kW