STM32F411CEU6
Certification :
rohs
Place of Origin :
CN
MOQ :
1
Price :
consult with
Payment Terms :
T/T,Western Union
Supply Ability :
100000
Delivery Time :
5-8days
Packaging Details :
T/R
Product Category: :
MCU
Maximum Clock Frequency: :
100MHz
Data Bus Width: :
32 Bit
Program Memory: :
512KB
Program Memory Type: :
FLASH
Data RAM Size: :
128KB
Number of I/Os: :
36
Description
STM32F411CEU6 ARM® Cortex®-M4 32-bit MCU
Product Features
  • Dynamic Efficiency Line with Batch Acquisition Mode (BAM)
  • ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU
  • Adaptive real-time accelerator for 0-wait state execution from Flash memory
  • Operating frequency up to 100 MHz
  • Memory protection unit
  • 125 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • DSP instructions
Memory Specifications
  • Up to 512 KB of Flash memory
  • 128 KB of SRAM
Clock, Reset and Supply Management
  • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
  • POR, PDR, PVD and BOR
  • 4-to-26 MHz crystal oscillator
  • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 32 kHz RC with calibration
Power Consumption
  • Run: 100 µA/MHz (peripheral off)
  • Stop (Flash in Stop mode): 42 µA Typ @ 25°C; 65 µA max @25°C
  • Stop (Flash in Deep power down mode): down to 10 µA @ 25°C; 30 µA max @25°C
  • Standby: 2.4 µA @25°C / 1.7 V without RTC; 12 µA @85°C @1.7 V
  • VBAT supply for RTC: 1 µA @25°C