Four Phase 3.6° NEMA 16 Closed Stepper Motor 39×39×32mm With Semiconductor Equipment
Motors with encoders can achieve more complex motion control. Suitable for various industrial, scientific research, and consumer electronics products.
- Enjoy a ten-year warranty and purchase with confidence
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- Every stepper motor model has use in a variety of situations
- With 12 years of experience in China, we have served over 800 customers
Motor Specifications
| Step Angle | 3.6° |
| Frame Size | 39 mm |
| Number of Phase | 4 Phase |
| Rated Current | 0.5 A |
| Holding Torque | 105 mN.m |
| Resistance | 17.5 ohm |
| Inductance | 9.6 mH |
| Rotor Inertia | 20 g-cm² |
| Motor Weight | 0.18 kg |
| Number of Leads | 6 |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Step Angle: 1.8°
Maximum Temperature: 80°C maximum
Ambient Temperature: -20°C to 50°C
Storage Temperature: -20°C to 100°C
Humidity Range: 85% or less, non-condensing
Magnet Wire Insulation: Class B 130 deg C
Insulation Resistance: 100M Ohm at 500 VDC
Dielectric Strength: 500 VDC for 1 min
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Motor Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 39SHD0001-20 | 100mN.m | 1.8° | 20mm | Round Shaft | 0.48A |
| 39SHD0504-20 | 100mN.m | 1.8° | 22mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0611-20 | 200mN.m | 1.8° | 25mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0302-20 | 220mN.m | 1.8° | 34mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0401-24 | 220mN.m | 1.8° | 38mm | Round Shaft | 0.4A |
| 39SHD0801-24B | 220mN.m | 1.8° | 48mm | D Shaft | 0.4A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote