Black Stepper Motor With Encoder NEMA 17 340mN.M 1000pps 4 Phase Stepper Motor
Casun Closed Loop Stepper Motor 340mN.M 42x48mm Stepper Motor with NEMA 17 Stepper Motor Controller. This precision stepper motor features a 1.8-degree step angle for accurate positioning and 340mN.m holding torque for reliable performance.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 4 Phase |
| Rated Current | 1.2Amp |
| Holding Torque | 340mN.m |
| Resistance | 3.3Ω |
| Inductance | 2.8mH |
| Rotor Inertia | 72g-cm² |
| Motor Weight | 0.38 kg |
| Encoder Pulse | 400PPR |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - |
| Customization | Available |
Submodels
| Model |
Holding Torque |
Step Angle |
Length |
Type of Shaft |
Rated Current |
| 42SHD4950 |
0.13N.m |
1.8° |
20mm |
D Shaft-20mm |
1.0A |
| 42SHD4003 |
0.26N.m |
1.8° |
34mm |
D Shaft-20mm |
0.4A |
| 42SHD0261 |
0.45N.m |
1.8° |
40mm |
D Shaft-20mm |
1.68A |
| 42SHD4425 |
0.59N.m |
1.8° |
48mm |
D Shaft-24mm |
2.0A |
| 42SHD4813 |
0.8N.m |
1.8° |
60mm |
D Shaft-24mm |
2.1A |
Customization Available
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements.
Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Available Options
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Please click the "Get a quote" button below to tell us your requirements.