Nema 17 Encoder Stepper Motor 42x40mm 500mN.M 200ppr Step Motor For 3D Printer
The NEMA 17 42x40mm stepper motor with 500mN.m torque and 200ppr (pulses per revolution) is a high-performance closed loop stepper motor designed for precision applications such as 3D printers, robotics, CNC machines, and automation systems.
Key Features
- Bipolar or unipolar versions available
- Hybrid stepper construction
- Available in single or double shaft versions
- CE and RoHS approved
- Customizations on request
Dimensions
Motor Specifications
| Specification | Value |
| Step Angle | 1.8° |
| Frame Size | 42 mm |
| Number of Phase | 2 Phase |
| Rated Current | 1.5Amp |
| Holding Torque | 500mN.m |
| Resistance | 3.2 Ω |
| Inductance | 2.7mH |
| Rotor Inertia | 12g-cm² |
| Motor Weight | 0.23 kg |
| Encoder Pulse | 200PPR |
| Connection | Bipolar |
Operating Specifications
Motor
| Step Angle | 1.8° |
| Maximum Temperature | 80°C maximum |
| Ambient Temperature | -20°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 100°C |
| Humidity Range | 85% or less, non-condensing |
| Magnet Wire Insulation | Class B 130°C |
| Insulation Resistance | 100M Ohm at 500 VDC |
| Dielectric Strength | 500 VDC for 1 min |
Encoder
| Voltage | 5V |
| Output | A + A - B + B - Z + Z - |
Submodels
| Model | Holding Torque | Step Angle | Length | Type of Shaft | Rated Current |
| 42SHD4950 | 0.13N.m | 1.8° | 20mm | D Shaft-20mm | 1.0A |
| 42SHD4003 | 0.26N.m | 1.8° | 34mm | D Shaft-20mm | 0.4A |
| 42SHD0261 | 0.45N.m | 1.8° | 40mm | D Shaft-20mm | 1.68A |
| 42SHD4425 | 0.59N.m | 1.8° | 48mm | D Shaft-24mm | 2.0A |
| 42SHD4813 | 0.8N.m | 1.8° | 60mm | D Shaft-24mm | 2.1A |
Customization Options
If our standard motor cannot meet your needs, we can customize the motor according to your requirements. Customized content includes but is not limited to special shafts, winding parameters, installation dimensions, lead wires with special requirements, connectors, etc.
Encoder
Brake
Gearbox
Shaft
Get a Quote