45TAC75BSUC10PN7B
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Delivery Time :
3-15 DAYS
Packaging Details :
Single Box , Industrial Packing
Type :
Ball
Structure :
Angular Contact
Material :
Chrome Steel
Service :
OEM & ODM
Package :
Original Package
Description
45TAC75BSUC10PN7B Ball Screw Support Bearings dimensions
New Designations :
45TAC75BSUC10PN7B
Old Code :
45TAC75BSUC10PN7B
Main demensions :
45 × 75 × 15
Bore Dia × Outside Dia × Width Dia (mm)
ID :
45 mm
Inside diameter/Bore size
OD :
75 mm
Outside diameter
T(B) :
15 mm
Thickness/high/width
C :
28.5 kN
Basic dynamic load rating
C0 :
52 kN
Basic static load rating
Grease rpm :
3200 r/min
Reference speed
Oil rpm :
4300 r/min
Limiting speed
M :
0.270 kg
Weight, Mass
Category :
Ball Screw Support Bearings
Detailed parameters and installation dimensions:
r(min): 1.0 mm, r1(min): 0.6 mm, d1: 54 mm, d2: 62 mm, D1: 62 mm, D2: 67.7 mm
Part Number: 45TAC75BSUC10PN7B NSK
Bearing Type: Angular Contact Thrust Ball Bearings, Single Direction
Inner Dimension d (mm): 45,00
Outer Dimension D (mm): 75,00
Original Equipment Manufacture(OEM NO.): 45TAC75BSUC10PN7B
Cage Design: S (Steel or Standard Cage)
Precision Rating: P4 (Higher than P5 Precision class)
Ball Screw Support Bearings 45TAC75BSUC10PN7B, 0.270 kg Bearing mass, (45*75*15 mm), 45 mm d (Bore: diameter of the inner ring), 75 mm D (Outside: diameter of the outer cylindrical surface of the outer ring), 15 mm B (Width: nominal width of the bearing), 28500 N radial dynamic load capacity (Dyn. Cr), 52000 N radial static load capacity (Stat. Cor), 3200 r/min Maximum RPM (Speed in grease), 4300 r/min Maximum RPM (Speed in oil)
Basic Information
Outer Ring Type Flat Width(mm) 15 Specifications, Environment Standard / For high Speed
Outer Ring With Outer Ring Size Standards Metric System Rolling Element Material Steel
Seal, Shield Symbols No Precision Grade Symbol PN7B Symbol of contact angle B
Combination symbol SU Preload Mark C10
Product Picture
Packing , Payment , Delievry and Stock
Packaging
1)Commercial Bearings packaging: 1pc/plastic bag + color box + carton + pallet
2)Industrial Bearings packaging a)plastic tube + carton + pallet
b). plastic bag +kraft paper + carton + pallet
3)According to the requirement of customers'
Payment
1) T/T:30% deposit, 70% should be paid before shipment.
2) L/C at sight. (high bank charge, not suggest, but acceptable )
3) 100% Western Union in advance. (especially for air shipment or small amount)