TKII6205-102
Place of Origin :
China
MOQ :
As your request
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
10-15 WORK DAYS
Packaging Details :
WOODEN CASE
Price :
Name :
Stamping bearing housing
Material :
SPHC,ABS
Thickness :
2.5/3/4MM
Sample :
available
Description
TKII6205-102 Conveyor Idler With Stamped Metal Bearing Endcaps
Specification:
Bearing Model
Tube Diameter
6204
56mm,60mm,76mm,89mm,102mm,108mm,114mm,127mm,133mm,140mm,152
76mm,89mm,102mm,108mm,114mm,127mm,133mm,140mm,152mm,159mm
76mm,89mm,102mm,108mm,114mm,127mm,133mm,140mm,152mm,159mm,165mm,
178mm,194mm,219mm
6306
89mm,102mm,108mm,114mm,127mm,133mm,140mm,152mm,159mm,165mm,
178mm,194mm,219mm
108mm,114mm,127mm,133mm,140mm,152mm,159mm,165mm,178mm,194mm,219mm
133mm,140mm,152mm,159mm,165mm,178mm,194mm,219mm
152mm,159mm,165mm,178mm,194mm,219mm
159mm,165mm,178mm,194mm,219mm
Main Feature of conveyor idler roller bearing housing and labyrinth seal bearing:
1) Solid design, suitable for heavy lifting.
2) The bearing housing and steel tube are assembled and welded with a concentric automatic.
5) Fabrication of the roller is effected by an auto device and 100% tested for its concentricity.
7) The casing is manufactured with highly composite, anti corrosive alloy.
8) The roller is lubricated and free from maintenance.
9) Woring life expectancy is up to 30,000 hours or more, depending on usage.
10)Vacuum sealed which has withstood anti water, salt, snuff, sandstone and dust proof experiments
TKII6205-102 102mm Conveyor Idler Stamped Metal Pipe End Caps
Material
Full Set of the TKII Series Bearing housing and seals Including:
Materials :
♦ Bearing Housing: SPHC
♦ Inner Ring: ABS
♦ Outer Seal: ABS
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Model Number :
TKII6205-102
Place of Origin :
China
MOQ :
As your request
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time :
10-15 WORK DAYS
Packaging Details :
WOODEN CASE
Contact Supplier
video