Mounted Bearing housing and Labyrinth Seals For Heavy Duty Belt Conveyor Roller Idler TK6306-133-3
application :
mining conveyor roller
type :
TK306-133
Description
1.TK6306-133 Bearing Housing Description
1.Bearing: 6306
2.Pipe OD: 133mm
3.Thickness:2mm or 3mm
Specification:
1).Pipe diameter(mm): 60, 63, 76, 89, 108, 133, 159,176,194,219
Length(mm):190, 200, 240, 250, 305, 315, 375, 380, 455, 465, 525, 530.
Thickness(mm):3, 3.5, 4, 4.5, 5, 6
2).Shaft diameter(mm):20, 25, 30, 35, 40,45,50
3).Bearing size: 6104, 6204, 6205, 6305, 6206, 6306, 6307, 6308
4).Bearing Housing type: pressed housing, cast iron bearing housing, polymer housing
5).Seal: Multiple labyrinth seal, Waterproof,dust proof,corrosion resistance
6).Standard: ISO,MA
7).Production capacity: 2000pcs/day.
Brief information of bearing housing:
Name Flanged Bearing House for Conveyor Roller Idler
Material SPHC, SPHD, SPHE, SPCC
Bearing Size 6204/6205/6206/6305/6306/6307/6308/6310
Types TK/DTII/TKII/TD75/customized special type
Thickness 2.5mm, 3.0mm, 3.5mm, 4.0mm, 5.0mm
Structure Relative Seals
Standard ISO 9001:2015
Application Conveyor Roller spare parts
Package Wooden Cases or as demand
Size: Min OD56/bearing type202 - Max OD265/bearing type312
Brand Name: ctptc
Place of Origin: anhui, China
Materials: SPHC,SPCC,SPHC,SPCC
Model Number: TK/TKII/DT75/DTII
Standard: ISO,MA
OEM/ODM: Available
Main Feature of conveyor idler roller bearing housing and labyrinth seal bearing:
1) Solid design, suitable for heavy lifting.
2) The bearing housing and steel tube are assembled and welded with a concentric automatic.
5) Fabrication of the roller is effected by an auto device and 100% tested for its concentricity.
7) The casing is manufactured with highly composite, anti corrosive alloy.
8) The roller is lubricated and free from maintenance.
9) Woring life expectancy is up to 30,000 hours or more, depending on usage.
10)Vacuum sealed which has withstood anti water, salt, snuff, sandstone and dust proof experiments
2.Product features
idle conveyor belt Roller type: TK, TKII, DTII, TD75
idle roller Bearing Type: 6203,6204,6205,6206,6305,6306,6307,6308,6309, 6310.etc.
idle conveyor Roller Diameter:63,76,89,103,108,114,127,133,159,165,176,194, 219,etc.
3.Material
Full Set of the TK Series Bearing housing and seals Including:
Materials :
♦ Bearing Housing: SPHC
♦ Sealing Ring: Nylon PA6
♦ Labyrinth Seal: POM
♦ Outer Cap: SPCC
♦ Dust Cover: Nylon PA6
Features:
Steady running, reliable quality and reduce maintenance;
Less movement longitudinally, rotating smoothly, extends the life span;
Various bearing housing and sealing structure are available for the customers choice;
Multipass labyrinthine sealing,preventing the mixed dirt and water immersed;
Our Advantage:
1. The life time: more than 30000 hours
2. Samples for testing are available.
3. Minimum revoiving resistance
4. Small maintain work
5. High load capability
6. The more relaxed payment terms
7. Dust proof & water proof
4.How to get sample
5.How to get price
1.idle conveyor Roller diameter
2.idle roller Bearing type
3.idle Bearing end cap diameter
4.idle housing Thickness
Please confirm type and size ,And then we can give you a quotation for you.
6.Our Service
We can press your logo onto the goods.
We can offer you goods with the most competitive price.
We can produce the non-standard bearing block for customers.
7.Our Strengths
1.We are the professional manufacturer with more than 7 years experiences
2.The professional equipment and teams tested the goods strictly
before delivery, you can trust the goods quality.
3.Choose us will avoid many pitfalls of international transactions.
4.Our products has been exported to Russia, south Africa,and the US,
Korea.customer has built long term business relationship with us.
8.Package
9.Our Factory
FAQ
1. How can I get samples?
The charge both sample and courier cost will be return you once the mass order placed.
2.How can I get your quotation sheet?
3.What's your usual payment term for orders?
T/T30% as the deposit, and T/T 70% balance paid before loading.
For other questions, please feel free to contact us.
Send your message to this supplier
Send Now
Mounted Belt 133mm 3mm Idler Bearing Housing Labyrinth Seals TK6306-133-3
Ask Latest Price
Brand Name :
CTPTC
Model Number :
TK306-133
Certification :
ISO
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1000 sets
Price :
Contact Supplier