TK6308-159
Certification :
ISO9001 SGS
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Payment Terms :
L/C, D/P, T/T, Western Union, D/A
Supply Ability :
20000 sets/week
Delivery Time :
20 days
Packaging Details :
In wooden cases
Product Name :
Conveyor roller seals
Roller OD :
159mm
Bearing type :
6308 2RS
Housing OD :
153mm
Thickness :
4.0mm
Inner Diameter :
90mm
Height :
63mm
Service :
OEM welcome
Description
Conveyor Roller Seals TK6308 - 159 Roller Bearing Cover With Sealing System
Bearing Housing Specification
TK 6305-159 153 62 62.1 35 49 52
TK 6306-108 103 72 72.1 40 51 54
TK 6308-159 153 90 90.1 45 55 59
Material:
1*Bearing housing ——SPHC 【100% good quality material】
1* Inner seal ring ——PA6 【High temperature resistance】
1* Female labyrinth seal——POM 【Low water absorbing, high abrasion resistance】
1* Male labyrinth seal——POM 【Low water absorbing, high abrasion resistance】
1* Metal cover seal——SPCC 【High precision】
1* Protective cover——PA6 【High temperature resistance】
Product (TK Series Bearing Housing and Seals):
Our roller bearing housing and the relative seals have the advange of high precision, good gloss,
and DTII, and customized types are welcome.
4.0mm 159mm Conveyor Roller Seals TK6308-159 Bearing Cover With Sealing System
Factory Show:
in China.
Packing:
we could also packed the items as requested.
Customer Visiting:
Our business has been extended to over 30 countries over the world such as Russia, USA, Netherlands,
Chile, Mexico, Colombia, Thailand, Indonesia.,etc.
Welcome to visit our factory, and we promise to provide you with our best products and services.
FAQ
What products you can offer? Only bearing housing?
spare parts including bearings, rubber rings, shaft, pipe, circlip, tools and moulds etc.
What is the MOQ of your products?
No MOQ for standard models.
Can you send me some free samples?
Yes, we can provide some free samples.
I have my own design, could you accept customize?
Yes, we can provide standard or non-standard products.
We also have technical team which can provide technical service.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
China-Techpart
Model Number :
TK6308-159
Certification :
ISO9001 SGS
Place of Origin :
Anhui, China
MOQ :
500 sets
Price :
Contact Supplier