Single Channel DC12V 24V 5W Truck Loop Detector 20ms
OEM and ODM supported LD500 single channel DC12V/24V car truck loop detector
Product Overview
Technical Specifications
Operating voltages AC220V±10%
Power consumption <5W
Relay output DC24V /3A
Frequency range 20kHz ~ 170kHz
Reaction time 20ms
Sensitivity 10 grades adjustable
Loop inductance Ideal 100µH~300µH Max 50µH~1000µH
Loop connection wiring Max 100m, twisted at least 20 times
Automatic calibration time 2s~5s
Applications
  • Parking lot entrances vehicle detection
  • Parking lot space information acquisition system
  • Electronic traffic lights snap shot system
  • Traffic monitoring system
Product Image
Single Channel 20ms Reaction Time 5W Power Consumption DC12V/24V Vehicle Loop Detector for Barrier Gates
Key Features
  • Industrial engineering design concept
  • Standard industrial guide installation
  • Strong anti-jamming ability and stability
  • Variety of output interface adapted to different scenes
  • Variety of shape choice meet differentiation demand
  • High temperature stability
  • Environment drift automatic compensation function
  • Coil automatic fault detection function
Additional Specifications
  • Type: LD-500 (single channel)
  • Operating temperature: -30°C ~ +75°C
  • Storage temperature: -40°C ~ +85°C
  • Relative humidity: ≤95%
  • Shell: PC + ABS engineering plastics
  • Installation: DIN rail
  • Dimensions: 110×60×100 mm (L×W×H)
  • Net Weight: 400g
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
SINOMATIC
Model Number :
LD-500
Certification :
CE/ ISO
Place of Origin :
Shenzhen, China.
MOQ :
Sample order accepted
Price :
negotiable
Contact Supplier
video