TIF500-20-11U
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Vietnam
MOQ :
1000pcs
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
100000pcs/day
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
24*13*12cm cartons
Products name :
Thermally Conductive Sheet Pads Silicon Thermal Pad For Cooling Components To The Chassis Of Frame
Color :
Dark Gray
Materials :
Ceramic filled silicone elastomer
Hardness :
27 Shore 00
Thermal conductivity :
2.0W/mK
Specific Gravity :
2.5g/cc
Flame rating :
94-V0
Sample :
Sample free
Keywords :
Thermal Pad
Application :
Cooling Components To The Chassis Of Frame
Description
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Broad range of hardnesses available
> Outstanding thermal performance
Application
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Mainboard/mother board
> Notebook
> Power supply
> Heat pipe thermal solutions
Typical Properties of TIF®500-20-11U Series
Property Value Test method
Color Dark Gray Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density(g/cm³) 2.5 ASTM D792
Thickness Range(inch/mm) 0.010~0.020 0.030~0.200 ASTM D374
(0.25~0.50) (0.75~5.0)
Hardness 65 Shore 00 27 Shore 00 ASTM 2240
Recommended Operating Temperature -40 to 200℃ ******
Breakdown Voltage(V/mm) ≥5500 ASTM D149
Dielectric Constant 4.5 MHz ASTM D150
Volume Resistivity >1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Flame rating V-0 UL94 (E331100)
Thermal conductivity 2.0 W/m-K ASTM D5470
2.0 W/m-K ISO22007
Product Specifications
Standard Thickness: 0.010" (0.25 mm)~0.200" (5.00 mm) with increments of 0.010" (0.25 mm)
Standard Size: 16"X 16" (406 mm×406 mm)