TIF100-15-27E
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Vietnam
MOQ :
1000pcs
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
100000pcs/day
Delivery Time :
3-5 work days
Packaging Details :
24*13*12cm cartons
Products name :
Keywords :
Thermal Pad
Color :
Yellow
Hardness :
35±5 Shore 00
Specific Gravity :
2.3g/cc
Materials :
Ceramic filled silicone elastomer
Flame rating :
94-V0
Application :
Electronic Component Gap Filling
Thermal conductivity :
1.5W/mK
Description
Fast Production High Quality Custom Made Thermal Conductive Silicon Pad For Monitoring The Power Box
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive 1.5W/mK
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Available in varies thicknesses
Application
> Mainboard/mother board
> Notebook
> Power supply
> Micro heat pipe thermal solutions
> CPU
> Mass storage devices
> Automotive electronics
> Set top boxes
> Audio and video components
Typical Properties of TIF®100-15-27E Series
Property Value Test method
Color Yellow *****
Construction &Compostion Ceramic filled silicone elastomer *****
Specific Gravity 2.3g/cc ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.50mm)~0.200"(5.0mm) ASTM D374
Hardness 35±5 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -45 to 200℃ *****
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 4.7 MHz ASTM D150
Volume Resistivity 1.0X10¹² Ohm-meter ASTM D257
Flame rating 94 V0 UL E331100
Outgassing(TML) 0.35% ASTM E595
Thermal conductivity 1.5W/m-K ASTM D5470
Standard Thicknesses
0.020-inch to 0.200-inch (0.5mm to 5.0mm)
Product Sizes:
8" x 16"(203mm x406mm)