TIF100-20-50U
Certification :
UL and RoHs
Products name :
Electrical Insulation Silicone Pad Thermal Gap Filler Thickness 0.5 To 5.0mm Thermal Pad For Laptop Desktop GPU Computer
Application :
Laptop Desktop GPU Computer
Thermal Conductivity :
2.0W/mK
Density :
2.6g/cm³
Color :
Pink
Hardness :
27 Shore 00
Dielectric Breakdown Voltage :
>5500VAC
Keywords :
Thermal Gap Filler
Description
TIF100-20-50U Electrical Insulation Silicone Pad Thermal Gap Filler Thickness 0.5 To 5.0mm Thermal Pad For Laptop Desktop GPU Computer
Products description
Features:
> Good thermal conductive: 2.0W/mK
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Soft and Compressible for low stress applications
> Available in varies thickness
> Easy release construction
> Electrically isolating
> High durability
Applications:
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Power supply
> Heat pipe thermal solutions
> Memory Modules
> Mass storage devices
> Automotive electronics
> Set top boxes
> Audio and video components
> Medical Devices
> Auditioning electronic products
> unmanned aerial vehicle(UAV)
Typical Properties of TIF100-20-50U Series
Property Value Test method
Color Pink Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density 2.6g/cm³ ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.5mm)~0.200"(5.0mm) ******
Hardness 27 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -40 to 160 ℃ ***
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 4.9 MHz ASTM D150
Volume Resistivity(Ohm-cm) 6.4X1013 ASTM D257
Fire rating 94 V0 UL E331100
Outgassing(TML) 0.40% ASTM E595
Thermal conductivity 2.0W/m-K ASTM D5470
Products Thickness:
0.020 inch to 0.200 inch(0.5mm to 5.0mm)
Products Size:
8"*16"(203mm*406mm)
TIF™ series Individual die cut shapes can be supplied.
Peressure Sensitive Adhesive:
Request adhesive on one side with "A1" suffix.
Request adhesive on double side with "A2" suffix.
Reinforcement:
TIF™ series sheets type can add with fiberglass reinforced.
Company Profile
FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer in Vietnam.
Q:How can we get detailed price list?
Q: What kind of packaging you offer?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Ziitek
Model Number :
TIF100-20-50U
Certification :
UL and RoHs
Price :
Contact Supplier