TIF100-18-01US
Products name :
Thermal Gap Filler Pad Thermal Conductive Silicone Pad For Graphics Card Thermal Module
Hardness :
18 Shore 00
Color :
Black
Flame rating :
94-V0
Specific Gravity :
2.5g/cc
Keywords :
Thermal Gap Filler Pad
Thermal conductivity :
1.8W/mK
Application :
Graphics Card Thermal Module
Features
> Good thermal conductivity: 1.8 W/mK
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Broad range of hardnesses available
> Moldability for complex parts
> Outstanding thermal performance
Application
> Cooling components to thechassis of frame
> Set Top Box
> Car Battery & Power SupplyCharging Pile
> LED Tvi Lighting
> Graphics Card Thermal Module
> Handheld portable electronics
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Mainboard/mother board
Typical Properties of TIF100-18-01US Series
Property Value Test method
Color Black *****
Construction &Compostion Ceramic filled silicone elastomer *****
Specific Gravity 2.5g/cc ASTM D297
Outgassing(TML) 0.45% ASTM C351
Hardness 18 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -45 to 200℃ *****
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 4.5MHz ASTM D150
Volume Resistivity 1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Flame rating 94 V0 UL E331100
Thermal conductivity 1.8W/m-K ASTM D5470
Standard Thicknesses
0.020-inch to 0.200-inch (0.5mm to 5.0mm)
Product Sizes:
8" x 16"(203mm x406mm)