TIF100-30-11F
Products name :
TIF100-30-11F Sample Free 3.0 W/M.K Thermally Conductive Pad For LED/TV Heat Dissipation
Keywords :
Thermal Pad
Color :
Yellow
Application :
LED/TV Heat Dissipation
Specific Gravity :
3.0g/cc
Thermal conductivity :
3.0W/mK
Hardness :
60 Shore 00
Description
Sample Free 3.0 W/M.K Thermally Conductive Pad For LED/TV Heat Dissipation
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive 3.0W/mK
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Available in varies thicknesses
> Power supply
> Micro heat pipe thermal solutions
> CPU
> Home and small office network equipment
> Handheld portable electronics
> Plasma supply panels
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
Typical Properties of TIF®100-30-11F Series
Property Value Test method
Color Gray *****
Construction &Compostion Ceramic filled silicone elastomer *****
Specific Gravity 3.0g/cc ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.50mm)~0.200"(5.0mm) ASTM D374
Hardness 60 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -45 to 200℃ *****
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 5.0MHz ASTM D150
Volume Resistivity 2.3X10¹³Ohm-meter ASTM D257
Flame rating 94 V0 UL E331100
Outgassing(TML) 0.35% ASTM E595
Thermal conductivity 3.0W/m-K ASTM D5470
Standard Thicknesses
0.020-inch to 0.200-inch (0.5mm to 5.0mm)
Product Sizes:
8" x 16"(203mm x406mm)
Individual die cut shapesand and custom thickness can be supplied.
Please contact us for confirming
Packaging Details & Lead time
The packaging of thermal pad
1.with PET film or foam-for protection
2. use Paper Card To Separate Each Layer
3. export carton inside and outside
4. meet with customers' requirement-customized
Lead Time :Quantity(Pieces):5000
Est. Time(days): To be negotiated
Company Profile
Certifications:
ISO9001:2015
ISO14001: 2004 IATF16949:2016
IECQ QC 080000:2017
UL
FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer in China
Q: How long is your delivery time?
Q: Do you provide samples ? is it free or extra cost?
A: Yes, we could offer samples free of charge
Q: Do you offer free samples ?
A: Yes, we are willing to offer free sample.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Ziitek
Model Number :
TIF100-30-11F
Price :
Contact Supplier
video