TIF100-30-01E
Keywords :
Silicone Thermal Pad
Color :
Black
Hardness :
35 Shore 00
Thermal conductivity :
3.0W/mK
Specific Gravity :
3.0g/cc
Sample :
Sample free
Features
> Good thermal conductive 3.0W/mK
> Outstanding thermal performance
> High tack surface reduces contact resistance
> RoHS compliant
> UL recognized
> Easy release construction
> Electrically isolating
> High durability
Application
> Cooling components to the chassis of frame
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> RDRAM memory modules
> Micro heat pipe thermal solutions
> Automotive engine control units
> Telecommunication hardware
> Handheld portable electronics
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Power supply
Typical Properties of TIF®100-30-01E Series
Property Value Test method
Color Black *****
Construction &Compostion Ceramic filled silicone elastomer *****
Specific Gravity 3.0g/cc ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.50mm)~0.200"(5.0mm) ASTM D374
Hardness 35 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -45 to 200℃ *****
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 5.0 MHz ASTM D150
Volume Resistivity 1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Flame rating 94 V0 UL E331100
Outgassing(TML) 0.40% ASTM E595
Thermal conductivity 3.0W/m-K ASTM D5470
Standard Thicknesses
0.020-inch to 0.200-inch (0.5mm to 5.0mm)
Product Sizes:
8" x 16"(203mm x406mm)