TIF100-30-05U
Products name :
Thermal Pad 3.0W/Mk 0.25mm-5.0mm Thickness Thermal Silicone Conductive Pads For Automotive Engine Control Units
Color :
Blue
Keywords :
Thermal Pad
Thermal conductivity :
3.0W/mK
Density :
3.0g/cm³
Sample :
Sample free
Hardness :
27/65 Shore 00
Application :
Automotive Engine Control Units
Description
TIF®100-30-05U Thermal Pad 3.0W/Mk 0.25mm-5.0mm Thickness Thermal Silicone Conductive Pads For Automotive Engine Control Units
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive 3.0W/mK
> Outstanding thermal performance
> High tack surface reduces contact resistance
> RoHS compliant
> UL recognized
> Easy release construction
> Electrically isolating
> High durability
Application
> Cooling components to the chassis of frame
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> RDRAM memory modules
> Micro heat pipe thermal solutions
> Telecommunication hardware
> Handheld portable electronics
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Power supply
Typical Properties of TIF®100-30-05U Series
Property Value Test method
Color Blue Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density(g/cm³) 3.0 ASTM D792
Thickness Range(inch/mm) 0.010~0.020 0.030~0.200 ASTM D374
(0.25~0.50) (0.75~5.00)
Hardness 65 Shore 00 27 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -40 to 200℃ ***
Breakdown Voltage(V/mm) ≥5500 ASTM D149
Dielectric Constant 7.0 MHz ASTM D150
Volume Resistivity >1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Thermal Conductivity (W/m-K) 3.0 ASTM D5470
3.0 ISO22007
Fire rating V-0 UL 94 (E331100)
Product Specifications
Standard Thickness: 0.010" (0.25 mm)~0.200" (5.00 mm) with increments of 0.010" (0.25 mm)
Standard Size: 16"X16" (406 mmX406 mm)
Component Codes:
Reinforcement Fabric: FG (Fiberglass).
Coating Options: NS1 (Non-adhesive treatment),
DC1(Single-sided hardening).
Adhesive Options: A1/A2 (Single-sided/Double-sided adhesive).
The TIF®series is available in custom shapes and various forms.
For other thicknesses or more information, please contact us.
Packaging Details & Lead time
The packaging of thermal pad
1.with PET film or foam-for protection
2. use Paper Card To Separate Each Layer
3. export carton inside and outside
4. meet with customers' requirement-customized
Lead Time :Quantity(Pieces):5000
Est. Time(days): To be negotiated
Company Profile
Certifications:
ISO9001:2015
ISO14001: 2004 IATF16949:2016
IECQ QC 080000:2017
UL
FAQ:
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are manufacturer in Vietnam.
Q: What kind of packaging you offer?
Q:Do big buyers have promotional prices?
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Ziitek
Model Number :
TIF100-30-05U
Price :
Contact Supplier
video