SPH 3000-6000TL BL-UP 3KW-6KW Hybrid Solar Inverter Single Phase Hybrid Inverter
SPH 4000-10000TL3 BH-UP
Residential Storage Inverter
4-10kW Hybrid UPS
* 100% three-phase imbalance output
* Smart phase-level power export limitation
* Wide battery voltage 100-550V
* UPS function, 10ms transition
* Scalable system configuration
* VPP interface ready
* DC/AC type II SPD
* 1.5 DC/AC Ratio
Datasheet
SPH
4000
TL3 BH
SPH
5000
TL3 BH
Input data(PV)
Max. recommended PV power (for module STC)
5200W
6500W
7800W
9100W
10400W
13000W
Max. DC Voltage
1000V
Start Voltage
160V
MPP Voltage Range
160V-1000V/600V
No. of MPP trackers
2
No. of PV String per MPP tracker
1
Max. Input Current per MPP tracker
12A
Max. Short-circuit Current per MPP tracker
15A
Output data(AC)
AC Nominal Power
4000W
5000W
6000W
7000W
8000W
10000W
Max. AC apparent Power
4000VA
5000VA
Nominal AC Voltage
230V/400V (310~476V)
AC Grid Frequency
50Hz/60Hz (45Hz-55Hz/55Hz-65Hz)
Max. Output Current
6.1A
7.6A
9.1A
10.6A
12.1A
15.2A
Adjustable Power Factor
0.8leading…0.8lagging
THDi
<3%
AC Grid Connection Type
3W+N+PE
Battery data (DC)
Battery voltage range
100~550V
Max charging and discharging current
25A
Continuous charging and discharging power
4000W
5000W
6000W
7000W
8000W
10000W