PIC16F1508-I/SS
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
PIC16F1508-I/SS 20MHz 8-bit MCU 7KB Flash 256B RAM 12-bit ADC SSOP-20 2-5.5V -40anddeg;C to +85anddeg;C
andnbsp;
Special Microcontroller Features:
andbull; Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC16LF1508/9)
- 2.3V to 5.5V (PIC16F1508/9)
andbull; Self-Programmable under Software Control
andbull; Power-on Reset (POR)
andbull; Power-up Timer (PWRT)
andbull; Programmable Low-Power Brown-out Reset (LPBOR)
andbull; Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 1 ms to 256s
andbull; Programmable Code Protection
andbull; In-Circuit Serial Programmingandtrade; (ICSPandtrade;) via Two Pins
andbull; Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
andbull; In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
andbull; Power-Saving Sleep mode:
- Low-Power Sleep mode
- Low-Power BOR (LPBOR)
andbull; Integrated Temperature Indicator
andbull; 128 Bytes High-Endurance Flash
- 100,000 write Flash endurance (minimum)
andnbsp;
Peripheral Features:
andbull; Analog-to-Digital Converter (ADC):
- 10-bit resolution
- 12 external channels
- Three internal channels:
andnbsp; - Fixed Voltage Reference
andnbsp; - Digital-to-Analog Converter (DAC)
andnbsp; - Temperature Indicator channel
- Auto acquisition capability
- Conversion available during Sleep
andbull; 5-Bit Digital-to-Analog Converter (DAC):
- Output available externally
- Positive reference selection
- Internal connections to comparators and ADC
andbull; Two Comparators:
- Rail-to-rail inputs
- Power mode control
- Software controllable hysteresis
andbull; Voltage Reference:
- 1.024V Fixed Voltage Reference (FVR) with 1x, 2x and 4x Gain output levels
andbull; 18 I/O Pins (1 Input-only Pin):
- High current sink/source 25 mA/25 mA
- Individually programmable weak pull-ups
- Individually programmable
andnbsp; Interrupt-on-Change (IOC) pins
andbull; Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Programmable Prescaler
andbull; Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode
andbull; Timer2: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Period Register, Prescaler and Postscaler
andbull; Four 10-bit PWM modules
andbull; Master Synchronous Serial Port (MSSP) with SPI and I2C with:
- 7-bit address masking
- SMBus/PMBusandtrade; compatibility
andbull; Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART)
- RS-232, RS-485 and LIN compatible
- Auto-Baud Detect
- Auto-wake-up on Start
andbull; Four Configurable Logic Cell (CLC) modules:
- 16 selectable input source signals
- Four inputs per module
- Software control of combinational/sequential logic/state/clock functions
- AND/OR/XOR/D Flop/D Latch/SR/JK
- Inputs from external and internal sources
- Output available to pins and peripherals
- Operation while in Sleep
andbull; Numerically Controlled Oscillator (NCO):
- 20-bit accumulator
- 16-bit increment
- True linear frequency control
- High-speed clock input
- Selectable Output modes
andnbsp; - Fixed Duty Cycle (FDC) mode
andnbsp; - Pulse Frequency (PF) mode
andbull; Complementary Waveform Generator (CWG):
- Eight selectable signal sources
- Selectable falling and rising edge dead-band control
- Polarity control
- Four auto-shutdown sources
- Multiple input sources: PWM, CLC, NCO
INFORMATION
Category
Integrated Circuits (ICs)
Embedded
Microcontrollers
Mfr
Microchip Technology
Series
PICandreg; XLPandtrade; 16F
Packaging
Tube
Part Status
Active
DigiKey Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
17
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40anddeg;C ~ 85anddeg;C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
20-SSOP
Package / Case
20-SSOP (0.209andquot;, 5.30mm Width)
Base Product Number
PIC16F1508
Drawing
PIC16F1508-I/SS 20MHz 8-bit MCU 7KB Flash 256B RAM 12-bit ADC SSOP-20 2-5.5V -40°C to +85°C
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Microchip
Model Number :
PIC16F1508-I/SS
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier