PMA3-83LN
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T,Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Packaging Type :
Reel Tray Tube Tape Bag
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
WSON-8
Mounting Type :
SMD/SMT
Manufacturing Date Code :
2024+
Function :
Step-Down
Description
PMA3-83LN
andnbsp;
Features
Flat gain over wideband
Low noise figure, 1.3 dB at 2 GHz
High IP3, +35 dBm at 2 GHz
High POUT, P1dB +20.7 dBm at 2 GHz and +6V
Suitable for low phase noise applications
andnbsp;
APPLICATIONS
andnbsp;WiFi yWLAN
andnbsp;UMTS
andnbsp;LTE
andnbsp;WiMAX
andnbsp;S-band Radar
andnbsp;C-band Satcom
Description
The PMA3-83LN+ is a PHEMT based wideband, low noise MMIC amplifier with a unique combination of low noise, high IP3, and flat gain over wideband making it ideal for sensitive, high-dynamic-range receiver applications. This design operates on a single +5V or +6V supply, is well matched for 50Ω and comes in a tiny 3x3 mm 12-Lead QFN-Style package, accommodating dense circuit board layouts.
Information
Category
RF and Wireless
RF Amplifiers
Manufacturer
Mini-Circuits
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Frequency
500MHz ~ 8GHz
P1dB
20.7dBm
Gain
19.2dB
Noise Figure
2.2dB
RF Type
LTE, Radar, SATCOM, UMTS, WiFi, WiMAX, WLAN
Voltage - Supply
5V, 6V
Current - Supply
77mA
Test Frequency
2GHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
12-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package
12-MCLP (3x3)
Base Product Number
PMA3
Drawing
PMA3-83LN 8.3GHz Low-Noise Amplifier 18dB Gain 2.2dB NF 3.3V Supply 50Ω Matched SMT-4 -40°C to +85°C 5G/WiFi-6E Ready
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Mini - Circuits
Model Number :
PMA3-83LN
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier