SM4004PL-TP
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type :
IGBT Module
Package :
new and originalF00R12KT4: 1200V 200A IGBT Module, Low VCE(sat), High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Motor Drives and High Power UPS
Condition :
New and Original
Lead free status :
RoHS Compliant
Shipping by :
DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Description
SM4004PL-TP 400V 1A General Purpose Diode Low VF 1.1V Low Leakage 5µA High Surge 30A SOD-123FL -65°C to 175°C RoHS Compliant for Power Supplies and LED Lighting
Features
  • Low Leakage Current
  • Glass Passivated Junction
  • Halogen Free. “Green” Device (Note 2)
  • Epoxy Meets UL 94 V-0 Flammability Rating
  • Moisture Sensitivity Level 1
Applications
  • General purpose rectification in power supplies
  • Freewheeling diode in switching converters
  • Reverse polarity protection circuits
  • LED lighting drivers
  • Consumer electronics and industrial controls
  • Surface-mount board assemblies requiring compact diodes
Description
The SM4004PL-TP is a 400V, 1A general purpose rectifier diode from Micro Commercial Components (MCC), housed in a compact SOD-123FL surface-mount package . It features a glass-passivated junction for enhanced reliability and a standard recovery speed exceeding 500ns . The device is RoHS compliant and offers a wide operating temperature range, making it suitable for various general-purpose rectification applications.
INFORMATION
category
Discrete semiconductor products
Diodes
Rectifier
Single diode
manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
series
Packaging
Tape and Reel (TR)
Shear Belt (CT)
Digi-Reel® won the custom tape and tape
Part status
Not for new designs
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectification (IO)
1A
Voltage at different IFs - forward (Vf)
1.1 V @ 1 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA(Io)
Current at different VR - reverse leakage
5 µA @ 400 V
Capacitance at different times of Vr and F
15pF @ 4V,1MHz
Mounting type
Surface mount type
Package/Enclosure
SOD-123F
Vendor device packages
SOD-123FL
Operating temperature - knot
-65°C ~ 175°C
Base product number
SM4004
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
andnbsp;
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
andnbsp;
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
MCC
Model Number :
SM4004PL-TP
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier