SBRD10200TR 100V 20A SBR Rectifier Bridge with Low Vf High Efficiency andlt;155anddeg;C TJ Surge Rated AEC-Q101 Qualified for Automotive andamp; Industrial Brushed Motor Drives
andnbsp;
Features
 150℃TJoperation
 Centertapconfiguration
 Lowforwardvoltagedrop
 Highpurity,hightemperatureepoxyencapsulationfor enhancedmechanicalstrengthandmoistureresistance
 Highfrequencyoperation
 Guardringforenhancedruggednessandlongterm reliability
 ThisisaPbandminus;FreeDevice
 AllSMCpartsaretraceabletothewaferlot
 Additionaltestingcanbeoffereduponrequest
andnbsp;
Applications
 Switchingpowersupply
 Converters
 Free-Wheelingdiodes
 Reversebatteryprotection
 Batterycharging
INFORMATION
Category
Mfr
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 A
Speed
Fast Recovery =andlt; 500ns, andgt; 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
DPAK
Operating Temperature - Junction
-55anddeg;C ~ 150anddeg;C
Base Product Number
Drawing
SBRD10200TR 100V 20A SBR Rectifier Bridge with Low Vf High Efficiency <155°C TJ Surge Rated AEC-Q101 Qualified for Automotive and Industrial Brushed Motor Drives
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SMC Diode Solutions
Model Number :
SBRD10200
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Contact Supplier
SBRD10200TR 100V 20A SBR Rectifier Bridge with Low Vf High Efficiency