C8051F020-GQR
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
andnbsp;
Features
SAR ADC
andbull;12-Bit (C8051F020/1)
andbull;10-Bit (C8051F022/3)
andbull; andplusmn; 1 LSB INL
andbull; Programmable Throughput up to 100 ksps
andbull; Up to 8 External Inputs; Programmable as Single-Ended or Differential
andbull; Programmable Amplifier Gain: 16, 8, 4, 2, 1, 0.5
andbull; Data-Dependent Windowed Interrupt Generator
andbull; Built-in Temperature Sensor (andplusmn; 3anddeg;C)
8-bit ADC
andbull; Programmable Throughput up to 500 ksps
andbull; 8 External Inputs
andbull; Programmable Amplifier Gain: 4, 2, 1, 0.5
Two 12-bit DACs
andbull; Can Synchronize Outputs to Timers for Jitter-Free Wave form Generation
HIGH SPEED 8051 andmu;C CORE
- Pipelined Instruction Architecture; Executes 70% of Instruction Set in 1 or 2 System Clocks
- Up to 25 MIPS Throughput with
- 25 MHz Clock 22 Vectored Interrupt Sources
andnbsp;
Applications
Industrial Automation and Control Systems
and converting them into standard output signals (e.g., 4andndash;20mA).
Motor Control: Suitable for controlling DC motors, stepper motors, and brushless DC (BLDC) motors.
Test and Measurement Equipment
Thanks to its high-speed core and high-accuracy analog components, it is ideal for:
Data acquisition cards (DAQ)
Portable medical instruments
Laboratory automation equipment
Calibration devices
Communication Gateways and Interface Converters
Consumer/Commercial Applications
Complex Smart Metering: e.g., multi-function electricity meters, water meters, gas meters.
High-End Smart Appliances: Devices requiring advanced control and user interaction.
Description
High-Performance Processing: 25 MIPS speed enables complex control algorithms and real-time tasks.
INFORMATION
Category
Mfr
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Part Status
Active
DigiKey Programmable
Verified
Core Processor
8051
Core Size
8-Bit
Speed
25MHz
Connectivity
EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O
64
Program Memory Size
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
4.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40anddeg;C ~ 85anddeg;C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
100-TQFP (14x14)
Package / Case
100-TQFP
Base Product Number
Drawing
Our advantage :
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS