C0603C475K8PACTU
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
C0603C475K8PACTU MLCC 4.7andmicro;F 10V X7R 0603 Ceramic Capacitor High Capacitance Stable Performance RoHS Compliant and AEC-Q200 Auto Grade
andnbsp;
Features
andbull; andminus;55anddeg;C to +85anddeg;C operating temperature range
andbull; Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
andbull; Temperature stable dielectric
andbull; EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, and 1812 case sizes
andbull; DC voltage ratings of 4 V, 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 35 V, and 50 V
andbull; Capacitance offerings ranging from 0.01 andmu;F to 100 andmu;F
andbull; Available capacitance tolerances of andplusmn;10% and andplusmn;20%
andbull; Non-polar device, minimizing installation concerns
andbull; 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
andnbsp;
Applications
Typical applications include decoupling, bypass, and f iltering.
Description
INFORMATION
Category
Mfr
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Capacitance
Tolerance
andplusmn;10%
Voltage - Rated
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55anddeg;C ~ 85anddeg;C
Features
Ratings
Applications
Failure Rate
Mounting Type
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063andquot; L x 0.031andquot; W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035andquot; (0.90mm)
Lead Spacing
Lead Style
Base Product Number
Drawing
C0603C475K8PACTU MLCC 4.7µF 10V X7R 0603 Ceramic Capacitor High Capacitance Stable Performance RoHS Compliant and AEC-Q200 Auto Grade
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
KEMET
Model Number :
C0603C475K8PACTU
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier