BAS70W-7-F
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, Western Union,
Supply Ability :
1000pcs per month
Delivery Time :
3-5 working days after received the payment
Packaging Details :
Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Function :
Step-Up, Step-Down
Output Configuration :
Positive or Negative
Topology :
Buck, Boost
Output Type :
Adjustable
Number of Outputs :
1
Description
BAS70W-7-F 70V 200mA Dual Series Schottky Diode with 1V Low Vf 4ns Fast Switching SOD-123 Package High Efficiency AEC-Q101 Qualified Tape andamp; Reel Packaging
andnbsp;
Features
 Low Turn-on Voltage
 Fast Switching
 PN Junction Guard Ring for Transient and ESD Protection
 Ultra-Small Surface Mount Package
 Totally Lead-Free andamp; Fully RoHS Compliant
 Halogen and Antimony Free. andldquo;Greenandrdquo; Device
andnbsp;
Applications
1:High-frequency rectification
2:Signal demodulation circuits
3:Reverse polarity protection
4:DC-DC converter circuits
5:Automotive electronic systems
6:Portable and consumer electronics
Description
INFORMATION
Category
Mfr
Series
Packaging
Tape andamp; Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reelandreg;
Part Status
Active
Technology
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Speed
Small Signal =andlt; 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
SOT-323
Operating Temperature - Junction
-55anddeg;C ~ 125anddeg;C
Base Product Number
Drawing
BAS70W-7-F 70V 200mA Dual Series Schottky Diode with 1V Low Vf 4ns Fast Switching SOD-123 Package High Efficiency AEC-Q101 Qualified Tape and Reel Packaging
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS
  • Competitive price --- good Purchase channels with good price.
  • Adequate inventory --- With the support of our strong Purchasing team,
  • Fast delivery --- we will ship the goods within 1-3 working days after the payment confirmed.
be sure to meet your need for all kinds of components. ^_^
Product List
The offers including:
Strong in Brand:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
ON Semiconductor
Model Number :
BAS70W-7-F
Certification :
CE, GCF, ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Negotiable
Contact Supplier