Features
- Extremely fast response time
- Stable performance over life
- Very low capacitance
- High insulation resistance
- Storage and operating temperature -40…+125°C
- RoHS-compatible
- Surface Mounting Design 7.6×5.0×5.8mm
- High Current Handling Capability 5,000A @ 8/20 s
- Low Capacitance and Insertion Loss
- Quick Response and Long Service Life
- Moisture sensitivity level:Level 1
Application
RS485/232/422
Splitter
PCI Cards
Morden
Line cards
Size
Specification
Name Gas Discharge Tube
P/N 3R90CC
DC breakdown voltage 90V
Tolerance 30%
Service life
10 operations 8/20us4)
1 operation 8/20us
5 kA
10KA