SGA350M 2 Pole Surface Mount SMD GDT Gas Discharge Tube 1206 350V 500A 20% Equal To B32-350-LF 2 Electrode Plasma Arrestors 3216
SGA350M 2 Pole Surface Mount SMD GDT Gas Discharge Tube 1206 350V 500A Equal To B32-350-LF 2 Electrode Plasma Arrestors
- High voltage transient surge protection in small devices
- Designed to dissipate large amounts of energy
- Good choice for lightning surge protection
- Widely applied to outdoor telecom equipment Leaded and surface mount configurations available
- High insulation resistance.
- Low capacitance(<0.8pF).
- Small size design EIA 1206 3.2*1.6*1.6mm.
- High current handling capability 500A@8/20µs.
- Fast response and long severice life.
- Reliable to protect electrostatic surge.
- Repeaters,Modems.
-Telephone interface,line cards.
- Data communication equipment.
- Line test equipment.
1. ELECTRICAL CHARACTERISTIC
Part Number
DC
Breakdown
Voltage
100V/s(V)*1
Toleranc
e of Vs
Impulse
spark-overVolta
ge 1kV/µs(V)