High thermal conductivity 4W thermal conductive pad silicone heat transfer gap filler TIF100-40-06E
Our vast experience allows us to assist our customers best in thermal engineering field.
Features:
> Good thermal conductive: 4 W/mK
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
Applications:
| Cooling components to the chassis of frame |
| High speed mass storage drives |
| Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD |
| LED TV and LED-lit lamps |
| RDRAM memory modules |
| Micro heat pipe |
| Automotive engine control units |
| Telecommunication hardware |
| Cooling components to chassis frame or other mating components |
| Home and small office network equipment |
| Handheld portable electronics |
| Plasma supply panels |
| Semiconductor automated test equipment (ATE) |
| Heat pipe thermal solutions |
| Memory Modules |
| Mass storage devices |
| Automotive electronics |
| Radios |
Typical Properties of TIF100-40-06E Series | ||||
Color | white | Visual | Composite Thickness | hermalImpedance @10psi (℃-in²/W) |
Construction & Compostion | Ceramic filled silicone rubber | *** | 10mils / 0.254 mm | 0.48 |
| 20mils / 0.508 mm | 0.56 | |||
Specific Gravity | 2.32 g/cc | ASTM D297 | 30mils / 0.762 mm | 0.71 |
40mils / 1.016 mm | 0.80 | |||
Heat Capacity | 1 l/g-K | ASTM C351 | 50mils / 1.270 mm | 0.91 |
60mils / 1.524 mm | 0.94 | |||
Hardness | 35 Shore 00 | ASTM 2240 | 70mils / 1.778 mm | 1.05 |
80mils / 2.032 mm | 1.15 | |||
Tensile Strength | 40 psi | ASTM D412 | 90mils / 2.286 mm | 1.25 |
100mils / 2.540 mm | 1.34 | |||
Continuos Use Temp | -50 to 200℃ | *** | 110mils / 2.794 mm | 1.43 |
120mils / 3.048 mm | 1.52 | |||
Dielectric Breakdown Voltage | >10000 VAC | ASTM D149 | 130mils / 3.302mm | 1.63 |
140mils / 3.556 mm | 1.71 | |||
Dielectric Constant | 5.5 MHz | ASTM D150 | 150mils / 3.810 mm | 1.81 |
160mils / 4.064 mm | 1.89 | |||
Volume Resistivity | 7.8X10" Ohm-meter | ASTM D257 | 170mils / 4.318 mm | 1.98 |
180mils / 4.572 mm | 2.07 | |||
Fire rating | 94 V0 | equivalent UL | 190mils / 4.826 mm | 2.14 |
200mils / 5.080 mm | 2.22 | |||
Thermal conductivity | 4 W/m-K | ASTM D5470 | Visua l/ ASTM D751 | ASTM D5470 |