C065GW03 V3
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROW
Supply Ability :
100PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
MODEL NUMBER :
C065GW03 V3
BRAND :
AUO
SIZE :
6.5INCH
RESOLUTION :
400×240RGB
BRIGHTNESS :
500CD/M2
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 95 °C
Description
AUO C065GW03 V3 Overview
The C065GW03 V3 (Alias: C065GW03 V.3) is a 6.5 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product from AU Optronics Corp. (hereafter called AUO), without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 95°C .
AUO C065GW03 V3 Application Features
Basic Information : Brand Name Model Name Type Model Alias
C065GW03 V3 a-Si TFT-LCD , LCM C065GW03 V.3
Maximum Ratings : RoHS Operating Temperature Storage Temperature Vibration Level
-30 ~ 85 °C -40 ~ 95 °C -
AUO C065GW03 V3 Mechanical Features
Screen Size : 6.5"
Pixel Features : Pixel Number Pixel Format Dot Pitch (H×V) Pixel Pitch (H×V)
400(RGB)×240, WQVGA RGB Vertical Stripe 0.1195×0.3305 mm 0.3585×0.3305 mm [72PPI]
Mechanical Size : Display Area (H×V) Bezel Opening (H×V) Overall Dimension (H×V) Overall Depth
143.4×79.326 mm - - -
Outline Features : Form Shape Aspect Ratio (H:V) Orientation Shape Style
Flat Rectangle 16:9 Landscape type
Other Spec : Mass Panel Cover Surface Treatment
- - Antiglare, Hard coating (3H)
AUO C065GW03 V3 Optical Features
Basic Information : Luminance Work Mode Contrast Ratio
- TN, Normally White, Transmissive 400:1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Viewing Angle Response Time
6 o'clock 60/60/45/60 (Typ.)(CR≥10) 15/20 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Dispaly Color : Color Temperature: Support Color Color Coordinate
6638K 262K (6-bit) X:0.310; Y:0.330
White Uniformity : 1.30 (Max.)(5 points)
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.