G190EAN01.0
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
TAIWAN
MOQ :
1PCS
Price :
90USD
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
1000PCS
Delivery Time :
1 DAY
Packaging Details :
Package Box : 7 pcs / box Size (L×W×H):476×274×414 mm
Size :
19 Inch
Resolution :
Luminance :
300 cd/m² (Typ.)
View Direction :
Symmetry
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Support Color :
16.7M 72% NTSC
Interface Type :
LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Operating Mode :
AHVA, Normally Black, Transmissive
Light Source :
WLED [9S6P] , 50K hours , With LED Driver
Environment :
Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Description
1. Main Information:
The G190EAN01.0 (Alias: 97.19G02.001) is a 19.0 inch diagonal with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²). It's general features are following: WLED Backlight, Life ≥ 50K hours, With LED Driver, Upside I/F, Matte . Based on its features, this model be applied to Industrial, Medical Imaging etc.
2. AUO G190EAN01.0 Optical Details
Basic Information : Luminance 300 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Symmetry Response Speed 13/12 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Color Performance Chromaticity Wx:0.313; Wy:0.329 Support Color 16.7M (8-bit)
Color Temperature 6485K White Uniformity 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 72% sRGB 96% coverage
Adobe RGB 74% coverage DCI-P3 75% coverage
Rec.2020 53% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
3. AUO G190EAN01.0 Mechanical Details:
Pixel Features : Number of Pixel 1280(RGB)×1024 [SXGA] Arrangement RGB Vertical Stripe
Dot Pitch(W×H) 0.098×0.294 mm Pixel Pitch(W×H) 0.294×0.294 mm [86PPI]
Physical Size : Active Viewing 376.32(W)×301.056(H) mm Overall Dim. 396(W)×324(H) mm
Bezel Opening 380.32(W)×305.06(H) mm Overall Depth 9.0/17.5 (Typ./Max.) mm
Outline Features : Form Shape Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio(W:H) 5:4 Shape Style -
Fixation : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Other Detail : Mass 1.55Kgs (Typ.) Surface
Antiglare
4. AUO G190EAN01.0 Lightting Details:
Lamp Features: Lamp Shape 6 strings Lamp Type WLED Position Edge light type (Bottom side)
Exchange - Amount 9S6P Life 50K(Min.) (Hours)
Lamp Electrical : Input Current 80mA (Typ.) Input Voltage 28.75V (Typ.)
Consumption 13.8/15.6W (Typ./Max.)
Interface Features : Position - Physical Type Connector
Interface Detail : Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
STM MS24019RHD 1 pcs 1.25 mm 9 pins
Backlight Driver : With LED Driver
Driver Electrical : Input Current 1.2A (Typ.) Input Voltage 12.0±1.2V
Consumption 14.4/15.8W (Typ./Max.)
5. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.