G151EVN01.0
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/ESCROW/WESTERN UNION
Supply Ability :
200PCS
Delivery Time :
1-2DAYS
Packaging Details :
STANDARD PACKING
MODEL NUMBER :
G151EVN01.0
BRAND :
AUO
SIZE :
15.1
RESOLUTION :
1280(RGB)×248, 86PPI
BRIGHTNESS :
300 cd/m² (Typ.)
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Description
AUO G151EVN01.0 Summary
AU Optronics Corp. (hereafter called AUO) G151EVN01.0 is a 15.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of 0 ~ 50°C , a storage temperature range of -20 ~ 60°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²).
AUO G151EVN01.0 Mechanical Details
Pixel Features :
Resolution
1280(RGB)×248
Dot Pitch(mm)
0.098×0.294 (H×V)
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Pixel Pitch(mm)
0.294×0.294 (H×V) [86PPI]
Mechanical Size :
Active Area(mm)
376.32(H) × 72.91(V)
Bezel Area(mm)
380.32(H) × 75.9(V)
Outline Dim.(mm)
396(H) × 100.8(V)
Depth(mm)
17.3
Outline Features :
Form Style
Flat Rectangle
Shape Style
Aspect Ratio
>3:1 (H:V)
Orientation
Landscape type
Mounting :
Side mounting holes
Other Spec :
Weight
700g (Max.)
Treatment
Antiglare, Hard coating (3H)
AUO G151EVN01.0 Optical Details
Basic Information :
Luminance(cd/m²)
300 (Typ.)
Contrast Ratio
2000:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode
MVA, Normally Black, Transmissive
Best View on
Symmetry
Response(ms)
15/5 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G)
Color Performance :
White Coordinate
Wx:0.313; Wy:0.329
Display Colors
16.7M (8-bit)
Color Temperature
6485K
White Uniformity
1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt :
NTSC Ratio
69%
sRGB
92% coverage
Adobe RGB
71% coverage
DCI-P3
72% coverage
Rec.2020
52% coverage
Remarks
sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
AUO G151EVN01.0 Backlight Details
Backlight Features :
Type
WLED
Quantity
Position
Edge light type
Replacement
Shape
Life Time
50K(Min.) (Hours)
Interface Features :
Position
Type
Connector
Interface Detail :
Brand
Model
Pitch
Pins
Quantity
Pin Configuration
STM
1.25 mm
9 pins
1 pcs
Backlight Driver :
With LED Driver
Driver Electrical :
Voltage Supply
12.0±1.2V
Current Supply
0.8A (Typ.)
Consumption
9.6/10.56W (Typ./Max.)
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.
Q2: What is your return and refund policy?
Q3: How long is the lead time?
A: The lead time is about 1-3 working days after receipt of payment.
Q4: How can I get the quotation?
A: Please enquire via Skype,Email,Whatsapp or telephone. You will get reply within 24 hours.
G151EVN01.0  AUO  15.1   INCH  Life ≥ 50K hours,With LED Driver,Bar Display,Matte    1/4 Cut of 19
Send your message to this supplier
Send Now