G084SN05 V2
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROW
Supply Ability :
100PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
30 pcs / box 11.0 Kgs 405×328×301 mm
MODEL NUMBER :
G084SN05 V2
BRAND :
AUO
SIZE :
8.4INCH
RESOLUTION :
800×600 RGB
BRIGHTNESS :
350CD/M2
TEMPERATURE RANGE :
Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Description
AUO G084SN05 V2 Application Details
Basic Information : Brand Model G084SN05 V2
Type LCM a-Si TFT-LCD Used For
Screen Size 8.4" Alias G084SN05 V.2
Environment : Storage Temp. -20 ~~ 60 °C Operating Temp. 0 ~~ 50 °C
RoHS Vibration 1.5G (14.7 m/s²)
Typical Features :
Remarks : Digital and Analog signal directly inpuy, with backlight control function interface.
AUO G084SN05 V2 Mechanical Details
Pixel Features : Resolution 800(RGB)×600, SVGA Dot Pitch(mm) 0.071×0.213 (H×V)
Pixel Format RGB Vertical Stripe Pixel Pitch(mm) 0.213×0.213 (H×V) [119PPI]
Mechanical Size : Active Area(mm) 170.4(H) × 127.8(V) Bezel Area(mm) 174.6(H) × 131.2(V)
Outline Dim.(mm) 203(H) × 142.5(V) Depth(mm) 12.0±0.5
Outline Features : Form Style Flat Rectangle Outline Shape
Aspect Ratio 4:3 (H:V) Orientation Landscape type
Mounting : Face mounting holes (4-Φ3.0) on left, right bezel
Other Spec : Weight 295±10g Treatment -
AUO G084SN05 V2 Optical Details
Basic Information : Luminance(cd/m²) 350 (Typ.) Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle 60/60/60/40 (Typ.)(CR≥10) Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Best View on 12 o'clock Response(ms) 10/25 (Typ.)(Tr/Td)
Color Performance : White Coordinate X:0.310; Y:0.330 Display Colors 262K (6-bit)
Color Temperature 6638K White Uniformity 1.60 (Max.)(9 points)
1931 Color Gamut : NTSC Ratio 46% sRGB 64% coverage
Adobe RGB 48% coverage DCI-P3 48% coverage
Rec.2020 35% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
AUO G084SN05 V2 Interface Details
Signal Electrical : Voltage Supply 3.3V (Typ.) Current Supply 600/700mA (Typ./Max.)
Consumption 1.98/2.31W (Typ./Max.)
Signal Type : Analog RGB + TTL (1 ch, 6-bit) Signal Voltage -
Interface Features : Position - Type Connector
Interface Detail : Brand Model Quantity Pins Pitch Pin Configuration
Kyocera Elco 04-6274-036-000-800 1 pcs 36 pins 0.5 mm
HRS DF13B-9P-1.25V 1 pcs 9 pins 1.25 mm
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.