C070VW04 V5
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1PCS
Payment Terms :
TT/PAYPAL/WESTERN UNION/ESCROW
Supply Ability :
100PCS
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
40 pcs / box 15.0 Kgs 600×350×210 mm (L×W×H)
MODEL NUMBER :
C070VW04 V5
BRAND :
AUO
SIZE :
7INCH
RESOLUTION :
800×480 RGB
BRIGHTNESS :
700CD/M2
TEMPERATURE RANGE :
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -40 ~ 95 °C
Description
AUO C070VW04 V5 Application Features
Basic Information : Brand Model Type Model Alias
C070VW04 V5 a-Si TFT-LCD , LCM C070VW04 V.5
Reliability : RoHS Operating Temperature Storage Temperature Vibration Resistance
-30 ~ 85 °C -40 ~ 95 °C 2.9G (28.4 m/s²)
AUO C070VW04 V5 Mechanical Features
Panel Size : 7.0 inch
Pixel Features : Resolution Pixel Arrangement Dot Pitch (W×H) Pixel Pitch (W×H)
800(RGB)×480, WVGA RGB Vertical Stripe 0.0635×0.1905 mm 0.1905×0.1905 mm [133PPI]
Mechanical Size : Active Area (W×H) Bezel Area (W×H) Outline Dimension (W×H) Outline Depth
152.4×91.44 mm - 174.8×111.01 mm 6.2±0.3 mm
Outline Features : Form Style Aspect Ratio Orientation Shape Style
Flat Rectangle 15:9 (W : H) Landscape type
Fixation : Face mounting holes (4-Φ2.5) on left, right slugs
Other Features : Panel Cover Weight Surface
- 185±18g Antiglare, Antireflection
AUO C070VW04 V5 Optical Features
Basic Information : Brightness Operating Mode Contrast Ratio
700 cd/m² (Typ.) AMVA, Normally Black, Transmissive 400:1 (Typ.) (Transmissive)
Viewing Angle(L/R/U/D) Viewing Direction Response Speed
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) Symmetry 10/30 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Dispaly Color : Color Temperature Color Amount White color Chromaticity
6799K 16.2M (6-bit + FRC) X:0.308; Y:0.325
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio sRGB Coverage Adobe RGB Coverage
54% 75% 56%
DCI-P3 Coverage Rec.2020 Coverage Remarks
56% 40% sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
Luminance Variation : 1.25 (Max.)(9 points)
Performance : 3D Type Outdoor Visibility Reflectance
- Sunlight Readable -
AUO C070VW04 V5 Electronics Features
Frame Rate : 60Hz
Reverse Scan : Yes (U/D, L/R)
Time Controller (T-CON) : Embedded T-CON
AUO C070VW04 V5 Interface Features
Signal Electrical : Current Input Voltage Input Consumption
8.7/26.0/0.15/0.2mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) 3.3/12.5/15.0/-9.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGHVGL) -
Voltage for Display Signals : 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD
Interface Features : Position Type Interface
- FPC Parallel RGB (1 ch, 6-bit)
Signal Interface : Brand Model Amount Pin Pitch Pins Pin Assignment
1 pcs 0.5 mm 64 pins
AUO C070VW04 V5 Backlight Features
Backlight Features: Type Position Shape Amount Life(Hours) Replacement
WLED Edge light type 3 strings 7S3P 10K(Min.) -
WLED Electrical : Current Input Voltage Input Consumption
80/85mA (Typ./Max.) 22.4/26.25V (Typ./Max.)
Interface Features : Position Type WLED Driver
- Connector No
Interface Detail Brand Model Amount Pin Pitch Pins Pin Assignment
JST GHR-04V-S 1 pcs 1.25 mm 4 pins BLE-4PINS-ACCC
FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.