G190EG02 V104
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
TAIWAN
MOQ :
1PCS
Price :
60USD
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
1000PCS
Delivery Time :
1 DAY
Packaging Details :
Package Box : Amount Weight Size (L×W×H) 8 pcs / box 17.0 Kgs 489×293×420 mm (L×W×H)
Size :
19 Inch
Resolution :
Brightness :
350 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle :
89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Best View on :
Symmetry
Display Colors :
16.7M 70% NTSC
Signal Interface :
LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Display Mode :
MVA, Normally Black, Transmissive
Lamp Type :
WLED , 50K hours , With LED Driver
Environment :
Operating Temp.: -15 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 70 °C
Description
G190EG02 V104 19.0INCH AUO TFT-LCD 1280(RGB)×1024 PiXEL -15 ~ 70 °C industrial LCD paneL
1. Main Information:
AU Optronics Corp.G190EG02 V104 is a 19.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen. It features an operating temperature range of -15 ~ 70°C , a storage temperature range of -20 ~ 70°C , and the maximal vibration level of 1.5G (14.7 m/s²).
2. AUO G190EG02 V104 Mechanical Features:
Screen Size : 19 Inch
Pixel Features : Pixel Number Pixel Format Dot Pitch (H×V) Pixel Pitch (H×V)
1280(RGB)×1024, SXGA RGB Vertical Stripe 0.098×0.294 mm 0.294×0.294 mm [86PPI]
Mechanical Size : Display Area (H×V) Bezel Opening (H×V) Overall Dimension (H×V) Overall Depth
376.32×301.056 mm 380.32×305.06 mm 396×324 mm 15.8 (Max.) mm
Outline Features : Form Shape Aspect Ratio (H:V) Orientation Shape Style
Flat Rectangle 5:4 Landscape type -
Other Spec : Mass Panel Cover Surface Treatment
1.74Kgs (Typ.) - Antiglare
Holes & Brackets : Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
3. AUO G190EG02 V104 Optical Features:
Basic Information : Luminance Work Mode Contrast Ratio
350 cd/m² (Typ.) MVA, Normally Black, Transmissive 2000:1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Viewing Angle Response Time
Symmetry 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) 15/5 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Dispaly Color : Color Temperature: Support Color Color Coordinate
6485K 16.7M (8-bit) X:0.313; Y:0.329
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio sRGB Coverage Adobe RGB Coverage
73% 93% 72%
DCI-P3 Coverage Rec.2020 Coverage Remarks
75% 54% sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
White Uniformity : 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
4. AUO G190EG02 V104 Backlight Features:
Back-light Features: Type Position Life(Hours) Amount Shape Replacement
WLED Edge light type (Bottom side) 50K(Min.) - - -
Interface Features : WLED Driver State Physical Type Interface Position
With LED Driver Connector
Interface Detail Brand Name Model Name Amount Pins Pin Pitch Pin Configuration
STM MS24019RHD 1 pcs 9 pins 1.25 mm
WLED Driver Electrical : Input Voltage Input Current Power Consumption
12.0V (Typ.) 0.91A (Typ.)
5. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.