G104VN01 V1
Certification :
ISO9001
Place of Origin :
TAIWAN
MOQ :
1PCS
Price :
40USD
Payment Terms :
T/T IN ADVANCE, WESTERN UNION, PAYPAL, ESCROW
Supply Ability :
1000PCS
Delivery Time :
1 DAY
Packaging Details :
Package Box :20 pcs / box 10.0 Kgs Box Size:483×285×355 mm (L×W×H)
Size :
10.4 Inch
Resolution :
640(RGB)×480, VGA, 76PPI
Brightness :
450 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle :
80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10)
Best View on :
6 o'clock
Display Colors :
262K/16.2M 45% NTSC
Signal Interface :
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Touch Screen :
Without
Lamp Type :
8S2P WLED , 50K hours , With LED Driver
Environment :
Operating Temp.: -30 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C
Description
10.4 Inch Wide Temperature TFT LCD G104VN01 V1 Lamp Repaceable With LED Driver
1. Main Information:
AU Optronics Corp. G104VN01 V1 (Alias: G104VN01 V.1) is a 10.4 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, With LED Driver , without touch screen.
Based on its features,this model be applied to Industrial etc.
2. AUO G104VN01 V1 Optical Details:
Basic Information : Luminance 450 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at 6 o'clock Response Speed 20/10 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Viewing Angle 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Performance Chromaticity Wx:0.310; Wy:0.330 Support Color 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC)
Color Temperature 6638K White Uniformity 1.33 (Max.)(5 points)
1931 Color Gamlt : NTSC Ratio 44% sRGB 62% coverage
Adobe RGB 46% coverage DCI-P3 46% coverage
Rec.2020 33% coverage Remarks sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
3. AUO G104VN01 V1 Mechanical Details:
Pixel Features Number of Pixel 640(RGB)×480 [VGA] Arrangement RGB Vertical Stripe
Dot Pitch(W×H) 0.110×0.330 mm Pixel Pitch(W×H) 0.330×0.330 mm [76PPI]
Physical Size : Active Viewing 211.2(W)×158.4(H) mm Overall Dim. 243(W)×176.6(H) mm
Bezel Opening 214.8(W)×162.4(H) mm Overall Depth 8.5±0.5 mm
Outline Features : Form Shape Flat Rectangle Orientation Landscape type
Aspect Ratio(W:H) 4:3 Shape Style -
Fixation : Face mounting holes (1-Φ3.4, 3-R1.7) on left, right bezel
Other Detail : Mass 390g (Typ.) Surface Antiglare, Hard coating (3H)
4. AUO G104VN01 V1 Lightting Details:
Lamp Features: Lamp Shape 2 strings Lamp Type WLED Position Edge light type (Bottom side)
Exchange Replaceable Amount 8S2P Life 50K(Min.) (Hours)
Lamp Electrical Input Current 80mA (Typ.) Input Voltage 25.5/29.2V (Typ./Max.)
Consumption 4.1W (Typ.)
Interface Features : Position - Physical Type Connector
Interface Detail Brand Model Amount Pin Pitch Pin Amount Pin Assignment
E&T 3808K-F05N-02R 1 pcs 1.25 mm 5 pins
Backlight Driver : With LED Driver
Driver Electrical : Input Current 0.37A (Typ.) Input Voltage 10.8/12.0/12.6V (Min./Typ./Max.)
Consumption 4.44W (Typ.)
5. FAQ:
Q1: What's the quality of your LCD Panel?
A: Various quality such as 100% New & Original OEM New, A Grade LCD, A- LCD Panel etc.