FDP18N50
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1-3 days
Packaging Details :
standard
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
265mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250µA
Vgs (Max) :
±30V
Description
N-Channel PowerTrench
P-Channel QFET® MOSFET
-60 V, -12 A, 135
Drain to Source Voltage (Vdss)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
265mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
60 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2860 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
235W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
TO-220-3
Package / Case
Features
• RDS(on) = 220 mΩ (Typ.) @ V GS = 10 V, I D = 9 A
• Low Gate Charge (Typ. 45 nC)
• Low C rss (Typ. 25 pF)
• 100% Avalanche Tested