FCMT299N60
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1-3 days
Packaging Details :
standard
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
299mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
51 nC @ 10 V
Description
ET Type
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
299mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
51 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1948 pF @ 380 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
Power88
Package / Case
Product Listing:
FCMT299N60
Manufacturer: ON Semiconductor
Type: MOSFET
Power Electronics: Yes
VDSS: 600V
ID: 30A
RDS(on): 0.085Ω
Package/Case: TO-247-3
Configuration: Single
Polarity: N-Channel
Operating Temperature: -55°C to 175°C (TJ)
PD: 170W
Number of Elements: Single
Max. Gate Source Voltage: ±20V
Max. Drain Source Voltage: 600V
Max. Drain Current: 30A
Max. Drain Source On-State Resistance: 0.085Ω
Minimum Gate Threshold Voltage: 2.2V
Maximum Gate Threshold Voltage: 4.0V
Power Dissipation: 170W