FQPF19N20C
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1-3 days
Packaging Details :
standard
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±30V
Description
N-Channel PowerTrench
P-Channel QFET® MOSFET
-60 V, -12 A, 135
Drain to Source Voltage (Vdss)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1080 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
43W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
TO-220F-3
Package / Case
Features
• 19 A, 200 V, RDS(on) = 170 mΩ (Max.) @ VGS = 10 V,
ID = 9.5 A
• Low Gate Charge (Typ. 40.5 nC)
• Low Crss (Typ. 85 pF)
• 100% Avalanche Tested