FQT4N20LTF
Place of Origin :
original
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
999999
Delivery Time :
1 - 3 days
Packaging Details :
standard
FET Type :
N-Channel
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Description
FQT4N20LTF MOSFET Power Electronics
SOT-223-4 Package N-Channel high energy strength electronic lamp ballasts
ET Type
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.35Ohm @ 425mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.2 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
310 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.2W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
SOT-223-4
Package / Case
Features
• 0.85 A, 200 V, RDS(on)=1.35 Ω(Typ.)@VGS=10 V, ID=0.425 A
• Low Gate Charge (Typ. 4 nC) • Low Crss (Typ. 6 pF)
• 100% Avalanche Tested N-Channel QFET ® MOSFET 200 V, 0.85 A, 1.40 Ω Description